O PROJEKTE

KTO JE BRAHIM

Volám sa Brahim a narodil som sa na Sahare v početnej rodine berberských nomádov, ktorí celý svoj život strávili putovaním z miesta na miesto.

V detstve sme s mojou rodinou žili na púšti ako nomádi až pokým sme sa nepresťahovali do mestečka M’hamid, poslednej pevnej usadlosti hraničiacej so saharskou púšťou, aby som tam mohol chodiť do školy. Bola to pre mňa náročná zmena, pretože som bol zvyknutý na život v kľudnom a často tichom prostredí púšte.

Život v civilizácii bol pre mňa veľkou výzvou. Preto som ako pätásťročný odišiel zo školy a išiel som za bratrancami naspäť do púšte.

V púšti som žil ďalšie štyri roky a znova som v sebe pocítil mier a súzvuk s okolitým prostredím. Sahara je miesto kam naozaj patrím.

Keď som sa opäť vrátil k životu na púšti nanovo som pocítil slobodu. Našiel som sám seba, otvorila sa mi myseľ a mohol som znovu jasne premýšľať.
Pochopil som, že moje srdce a moja duša patria medzi pieskové duny, a že nechcem žiť ďaleko od tohto čarovného miesta.

Brahim o projekte

Projekt Zahora je spoločné dielo dvoch nomádskych sŕdc, kde sa moja láska k púšti, moje skúsenosti a vedomosti o nej ako aj o okolitej oblasti spájajú s Veronikinou vášnivou túžbou umožniť aj druhým zažiť skutočné spojenie s touto krajinou a jej obyvateľmi.

Cez Zahora Project sa chceme s vami podeliť o čosi viac než len známe pamiatky a krásne výhľady. Na menlivých dunách Sahary, v starovekých berberských pevnostiach lemujúcich prastarú cestu pre karavány, alebo vo vnútri hlinených obydlí posadených hlboko v úbočiach Atlasu nájdete pretrvávajúce obyčaje starobylej existencie. Ponúkame vám možnosť napojiť sa na túto prastarú žilu života a poddať sa jej rytmu, možnosť pocítiť tlčúce srdce Maroka, hĺbku jeho tradícií, múdrosti a krásy.

KTO JE VERO

Pokrvná a rodená Slovenka, vychovaná v rodinnom duchu za dobrodruha, žijúca svoj život ako nomád – s koreňmi.

Moji rodičia sa stretli na horolezeckom sústredení a ja som vyrastala počúvajúc vzrušujúce príbehy z lesov a hôr a ďalekých krajín.

Tieto príbehy vo mne vzbudzovali túžbu po neznámych diaľkach, a ako som dospievala, postupne som sa učila hasiť si svoj nekonečný smäd po dobrodružstvách.

Vo veku 19 rokov som sa vybrala na svoj prvý čunder do Rumunska, s priateľmi a prvý krát bez rodičov. Vliekli sme na chrbtoch obrovské ruksaky, stopovali sme, kempovali, veľa spievali a málo sa umývali.

Toto bol začiatok. Toto bol ten moment, kedy sa otvorila zázračná skrinka, na dne ktorej bolo ukrytých nespočetné množstvo neodolateľných možností. Žiarili ako vzácne drahokamy, lákali človeka na mihotavú vidinu vzrušujúcich nebezpečenstiev, lásky a divov sveta, na vábivý prísľub života!

V roku 2000 som odišla žiť a študovať do Veľkej Británie a po piatich rokoch som pokračovala v Japonsku ako učiteľka angličtiny.

Na Slovensku sa opäť realizujem od roku 2010. Počas môjho pobytu v zahraničí som veľa času strávila na cestách,najmä v Ázii, ale aj po Európe, a v roku 2004 som prvý krát cestovala do Maroka. Vrátila som sa tam až v roku 2018, čo bol skvelý rok naklonený novým priateľstvám, ideám a čerstvým začiatkom.

Vero o projekte

Nápad založiť Zahora Project sa zrodil z mojej hlbokej túžby po trvácnom spojení s bohatým príbehom Maroka, s nekonečnými priestormi a slobodou, ktoré predstavuje život nomádov v púšti, so štedrým srdcom múdrych a radostných Berberov a s krásou, ktorú tvoria – a to aj vtedy, keď ma každodenné záväzky držia po väčšinu roka na štvrtom poschodí Bratislavskej bytovky.