CESTOVANIE

Na juhovýchode Maroka, niekoľko kilometrov od alžírskej hranice sa nachádza mestečko M’hamid El Ghizlane. Kúsok odtiaľ, tam kde sa cesty končia a začína sa Sahara, má Brahim postavený svoj kemp. Cez Zahora Projekt máte možnosť sa s Brahimom spojiť a navštíviť čarovné miesta na starodávnej ceste vedúcej karavány oázou až dole k nemu na púšť. Sahara vás očakáva!

Premyslite si, kedy by ste radi išli na výlet do Maroka. Na ako dlho? Prečítajte si nižšie uvedené informácie, ktoré vám môžu pomôcť pri rozhodovaní. Na inšpiráciu si tiež môžete pozrieť našu galériu a prečítať články na našej stránke, či poprezerať instagramové príspevky.

Nakoniec si pripravte otázky a napíšte nám! Spoločne s Brahimom naplánujeme itinerár podľa vašich predstáv!

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Kde nájdete Brahima a jeho tím?

Tam, kde sa cesty končia a začína sa Sahara. Brahimov púštny kemp sa nachádza asi dva kilometre za oáznym mestečkom M‘hamid El Ghizlane.

Kedy je najvhodnejšie obdobie navštíviť Maroko a Saharu?

Najvhodnejší čas na návštevu Maroka je na jar, kedy ešte nie sú také veľké horúčavy, a na jeseň, kedy už najväčšie horúčavy prešli, a dni a noci sú príjemné teplé. V zime vie byť cez deň okolo 25°C, ale po západe slnka sa náhle schladí a teploty rapídne klesnú. Domáci vravia, že v Maroku zima trvá iba 40 dní, pravdepodobnejších je však asi takých 60, v januári a februári, a komu nočný chlad nevadí je vítaným hosťom. Cez letné mesiace, v júli a auguste, sa vie teplota na Sahare vyšplhať až na 50°C. Pre ľudí nezvyknutých na takéto teplotné extrémy sa vtedy návšteva na Sahare neodporúča, dokonca mnohé tamojšie rodiny na leto opúšťajú Saharu a sťahujú sa na tieto dva mesiace k moru. Či je leto, zima, jar alebo jeseň, najlepšie je vždy skontaktovať Brahima a poradiť sa s ním o situácii a jej daných možnostiach.

.

Treba nám víza?

Víza do Maroka nie sú pre slovenských občanov potrebné. Ako turista máte po vstupe povolený pobyt po dĺžku 90 dní. Do Maroka však potrebujete pas, a jeho platnosť po návrate musí byť minimálne 6 mesiacov.

Letenky

Letenky si zabezpečíte sami. S Brahimom sa potom dohodnete ohľadne ubytovania a ostatných detailov.

Ubytovanie

Brahim vie pre vás zabezpečiť pobyt v jeho púštnom kempe na Sahare, ale vie vám zajednať alebo odporučiť ubytovanie aj v Marakeši a na iných miestach v Maroku. Z Marakeša je to k Brahimovmu kempu desať hodín cesty malebnou členitou krajinou – dá sa absolvovať na jeden šup, ale môžete si ju rozdeliť aj na menšie úseky a vychutnať si dlhú cestu dolinou Draa, ktorá vedie popri toku rovnomennej rieky oázou až dole k púšti. Na noc sa môžete zastaviť v starobylej hlinenej pevnosti v oáze pri meste Agdz (ilustračné fotky nájdete v našej galérii) a budete mať možnosť na vlastnej koži pocítiť čaro berberskej pohostinnosti.

S Brahimom sa môžtete skontaktovať emailom alebo cez WhatsApp, v prípade, že by sa vám lepšie komunikovalo v slovenskom jazyku, skontaktujte Vero emailom alebo cez náš kontaktný formulár a poskytne vám potrebné informácie.

Doprava v Maroku

Doprava v Maroku je známa svojím temperamentom. Možností je viacero a závisia od vášho osobného cestovateľského štýlu alebo preferencií.

Do M‘hamidu, kde žije Brahim, sa viete dostať buď diaľkovou hormadnou dopravou (priamy autobus, autobus+taxík), prenajatým autom, alebo vám Brahim sprostredkuje odvoz na 4 x 4 džípe.

Hromadná doprava: Rozšírená a relatívne pohodlná a lacná je doprava autobusom, ktorú na menej frekventované miesta dopĺňa doprava takzvaným grandtaxíkom. Grandtaxíky sú väčšie osobné autá, kde sa zmestí do sedem pasažierov. Kombináciou týchto dvoch dopravných prostriedkov sa dostanete viacmenej všade v Maroku, a budete mať možnosť  naozaj blízkeho kontaktu s lokálnou kultúrou. Cesta z Marakeša do M’hamidu trvá desať hodín a vyjde vás na približne 20 Eur. Dá sa ísť priamo bez prestupov, alebo časť úseku – po mesto Zagora – autobusom, a odtiaľ  zvyšných 70km grandtaxíkom. Samozrejme sa do M‘hamidu dostanete aj z iných smerov – napíšte nám pre viac informácií.

Prenájom auta: auto si viete prenajať na letisku hneď pri prílete, alebo v každom väčšom meste. Ak radi šoférujete, je to príjemná alternatíva, ktorá vám dá slobodu a do určitej miery ušetrí čas (do určitej miery preto, lebo Maroko je hornatá krajina a cesty cez pohoria sú kľukaté a teda, napriek dobrej kvalite, časovo náročné). Keď by ste sa rozhodli pre túto variantu je na mieste opatrnosť – protiidúce autá majú sem tam tendenciu zabehnúť si do protismeru alebo predbiehať do nepriehľadnej zákruty.

Doprava 4 x 4: Brahim vám vie sprostredkovať dopravu z ktoréhokoľvek miesta v Maroku. Vlastný šofér vás v pohodlí dovezie k nemu do púštneho kempu, detaily si s Brahimom dohodnete a naplánujete predom.

Cena

Cena sa pohybuje v závislosti od počtu zúčastnených cestujúcich, čím väčšia skupinka, tým je cena nižšia, a tiež od typu ubytovania a dopravy, ktorú si cestovateľ zvolí. Prosím skontaktujte nás pre viac informácií.

Jazyk

Brahim hovorí plynule po anglicky, francúzsky, berbersky a arabsky. Vero je však slovenka, preto nemusíte mať obavy a môžete s nami komunikovať v ktoromkoľvek z týchto piatich jazykov.