Farby a vzory v berberskej kultúre

V berberskej kultúre majú rôzne vzory a farby svoju symboliku.

Biela farba symbolizuje čistotu, červená chráni a dodáva silu, zelená farba symbolizuje plodnosť, prosperitu a šťastie, modrá predstavuje pokoj a múdrosť a žltá je farbou svetla, slnka a nekonečna.

Vzory, ktoré koberce alebo vankúše zdobia nesú bohatý význam a vo všeobecnosti majú zabezpečiť šťastie rodiny a ochranu domácnosti.

Vo vnútri koberca, alebo  samotného vzoru sa obvykle nachádzajú motívy v tvare písmena X alebo diamantu, ktoré symbolizujú ženský element, plodnosť, šťastie, a dlhé úzke vzory po okrajoch predstavujú element mužský, ochranný.

Často je vidieť kombináciu ženského a mužského prvku, ako prapôvodný symbol ich spojenia a kontinuity ľudského pokolenia.

Vzory v berberskej kultúre sú však početné, a ich presný význam sa v modernej dobe stráca, preto je niekedy zložité ho s istotou určiť.

Taktiež je každý koberec či vankúš osobnou výpoveďou jeho tvorcu, príbehom ženy, ktorá ho tká. V každom z nich sa ukrýva malý kúsok tisíc-ročného tajomstva ženskej duše.

V tabuľke si môžete pozrieť rôzne berberské vzory. Upozorňujem, že meno vzoru sa poväčšine nezhoduje s tým, čo samotný vzor symbolizuje.